Władca Pierścieni- Powrót Króla- fenomen literacki i serialowy

O czym opowiada książka Władca Pierścieni- Powrót Króla?

Władca Pierścieni- Powrót Króla to książka z gatunku fantasy, gdzie głównym bohaterem jest Frodo Baggins, który toczy wiele wspaniałych przygód w walce o zdobycie tytułowego pierścienia. Wszystkie wydarzenia, które mają miejsce na łamach książki mimo to, że nie są zbyt realistyczne, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Co oczywiste, nie inaczej jest również w naszym kraju.  Głównym przeciwnikiem Frodo jest mityczny stwór Gollum, który nie daje o sobie zapomnieć przez cały czas trwania powieści. Ostatecznie, Frodo oraz jego wierny towarzysz Sam uchodzi cało z różnego rodzaju perturbacji, między innymi z potężnej eksplozji Gór Przeznaczenia walcząc razem z Drużyną Pierścienia. Pewnego dnia muszą walczyć również o odzyskanie spokoju w swojej krainie pod nazwą Shire, która pewnego razu zostaje zaatakowana i zrównana z ziemią przez bardzo niebezpiecznego stwora Lotha, który ma bardzo niebezpieczne zamiary względem głównych bohaterów.

O czym opowiada film Władca Pierścieni- Powrót Króla?

W 2003 roku zdecydowano się na filmową ekranizację tej powieści, co oczywiście spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony fanów literackich na całym świecie. W role Frodo wcielił się doświadczony aktor Elijah Wood, dla którego ta rola okazała się prawdziwym krokiem milowym  w kierunku wzrostu popularności tego aktora. Dużą popularność zyskali również inni aktorzy- Viggo Mortensen, który wcielił się w rolę Aragorna,  Ian Mckellen w roli Gandalfa Szarego, jak również Cate Blanchett w roli Galadrieli

Jak wiadomo, ekranizacje filmowe znacząco różnią się od swoich pierwowzorów literackich. Jednym z największych różnic jest przede wszystkim to, że wiele scen z książki Władca Pierścieni- Dwie Wieże zostało przeniesione na łamy tego filmu, co oczywiście zostało zauważone przez miłośników wersji papierowej. Oprócz tego pojawiły się tam również sceny, których nie było w książce, np. zabójstwo Posła Saurona przez Aragorna.